Звіт директора Яснівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
про свою діяльність на посаді протягом 2018/2019 навчального року
Шановні присутні! Закінчився навчальний рік і тому ми зібралися сьогодні, щоб зробити певні підсумки роботи колективу школи, оцінити діяльність директора на посаді протягом 2018/2019 навчального року.
Як директор школи, у своїй діяльності протягом звітного періоду, я керувалася Положенням про порядок звітування директора, Статутом школи, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками директора школи, законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника закладу загальної середньої освіти.
Загальна інформація про школу.
Яснівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів є комунальною власністю Мелітопольської районної ради Запорізької області. Управління та фінансування здійснюється відділом освіти Мелітопольської РДА ЗО, якому делеговані відповідні повноваження. Будівля школи прийнята в експлуатацію 1994, земельна ділянка, яка належить школі, має площу 1,3009 га. У 2018/2019 навчальному році працювало 22 педагогічних працівників, психолог, бібліотекар та 12 працівників з числа обслуговуючого персоналу. Навчання завершило 90 учнів.
У 2018/2019 навчальному році робота школи була спрямована на виконання Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Національної доктрини розвитку освіти, Указів Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти України», «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», реалізацію державних, регіональних програм у галузі освіти, інших чинних законодавчих та нормативних документів. Заклад освіти здійснював свою діяльність відповідно до Статуту навчального закладу.
Стан і розвиток шкільної мережі
Педагогічним колективом школи проведено відповідну роботу щодо збереження й розвитку шкільної мережі. Станом на 05 вересня 2018 року в школі було відкрито 10 класів, один клас за індивідуально-груповою формою навчання (8 клас, де кількість дітей становить 4 особи), кількість учнів становила 88. Середня наповнюваність учнів у класах складає 7,8 учнів. Мова навчання – українська.
Враховуючи освітні інтереси учнів та батьків у 8 класі організовано навчання учнів pа загальноосвітньою програмою, а в 9 класі учні продовжували вивчати на поглибленому рівні українську мову.
Учні 10 класу навчаються за екологічним профілем, 11 класу - за профілем української філології.
У школі психологом здійснюється діагностика щодо виявлення нахилів і здібностей учнів з метою вибору профілізації.
Виконання ст. 10 Конституції України, Закону України «Про мови», Державної програми розвитку і функціонування української мови
Реалізовані практичні заходи щодо впровадження в школі мовного законодавства, закріплення статусу української мови як державної. В школі неухильно ведеться робота щодо виконання Закону України “Про мови в Україні”:
- навчально-виховний процес здійснюється українською мовою; вивчення української мови є обов’язковим; учнів, що не вивчають українську мову, в школі немає;
- державною мовою проводяться засідання педагогічних рад, збори колективу, виробничі наради, семінари тощо. Діловодство і ведення документації, взаємовідносини з державними громадськими органами також відбуваються українською мовою;
- результати ведення вчителями та учнями дослідницьких та творчих робіт оформлюються українською мовою;
- тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою;
- при проведенні державної підсумкової атестації (у випускних класах) користуються українською мовою при письмових та усних відповідях;
- проведення гуртків та факультативів, вечорів відпочинку, свят проводяться рідною мовою.
Викладання всіх предметів з 1 до 11 класу – українською мовою, ведення документації ведеться державною мовою – українською.
Щодо виконання Закону України «Про мови» слід зазначити, що протягом року проводилася роз’яснювальна робота серед батьків, учнів та вчителів щодо Закону України «Про мови». Щорічно перевіряється виконання цього Закону та статті 10 Конституції України та 1 раз на п’ять років – стан викладання української мови та літератури.
У кабінеті української мови та літератури оформлені куточки по дотриманню мовних обов’язків громадян та культури мовлення.
Учні закладу брали участь у конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика, імені Т. Г. Шевченка, олімпіадах з української мови та літератури.
Отже, в школі робота з дотримання Закону України “Про мови в Україні” здійснюється на належному рівні.
Кадрове забезпечення
У 2018/2019 навчальному році в школі працювало 21 педагогічний працівник, педагог-організатор, бібліотекар, практичний психолог. Протягом року навчальний заклад був забезпечений кадрами на 100%. Педагогічні працівники мають:
а) кваліфікаційні категорії:
«Спеціаліст І категорії» – 8;
«Спеціаліст ІІ категорії» – 8;
«Спеціаліст» - 7.
в) за освітою:
вища педагогічна– 17
вища непедагогічна - 2
незакінчена вища - 2
середня спеціальна – 2
Виховна робота
У 2018/2019 навчальному році виховна робота в школі була спрямована на виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Законів України «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Про охорону здоров’я», Закону України «Про охорону дитинства», Комплексної програми профілактики злочинності Концепції виховання дітей та молоді в національній системі освіти, Концепції громадянської освіти в Україні, Концепції превентивного виховання.
Реалізація основних завдань і принципів громадянського виховання здійснювалася в ряді пріоритетних напрямків.
- Ціннісне ставлення до себе
Виховними досягненнями цього напрямку є вміння цінувати себе як унікальну та неповторну особистість, знати наслідки негативного впливу шкідливих звичок на здоров’я, прагнення бути фізично здоровою людиною. У зв’язку з цим було проведено бесіди: «У здоровому тілі - здоровий дух» (1–4 класи), «Безпечна поведінка під час канікул – запорука здорового відпочинку» 1–11, «Бережи здоров’я змолоду» (5–8 класи); профілактичні бесіди «Стережіться інфекційних захворювань», спортивні змагання «Веселі старти» (5–8 класи).
II. Ціннісне ставлення до праці
Виховними досягненнями цього напрямку є усвідомлення соціальної значимості праці в житті людини, повага до людей праці, навички само обслуговуючої та суспільно – корисної праці. У зв’язку з цим у школі проведено бесіди, анкетування щодо подальшого працевлаштування, організація роботи шкільних гуртків.
III. Ціннісне ставлення до природи
Виховними досягненнями цього напрямку є усвідомлення вихованцями себе як невід’ємної частини природи, взаємовідносин людини та природи, бережливого ставлення до природи. У зв’язку з цим учні брали участь у природоохоронних акціях «Весняна толока з озеленення та благоустрою», «Чисте довкілля», конкурсах «Годівничка», «Малі річки України», « Мій рідний край – моя Земля»
ІV. Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
Формування в учнів комплексу особистісних якостей та рис характеру, які є основою специфічного способу мислення та спонукальною силою повсякденних дій, учинків, поведінки. Для цього в школі проводилися відзначалися дні пам’яті «Чорнобиль –трагедія 20 століття», День пам’яті героїв Крут «Волі народної дзвін», «1939-1945. Памятаємо. Перемагаємо», брали участь у мітингу до Дня Перемоги.
У школі також діє дитяча шкільна організація «Веселка». Уся робота здійснюється за напрямками.
Протягом 2018/2019 навчального року проводилася робота з батьками:
- раз на семестр проходили загальношкільні батьківські збори;
- 2 рази на семестр по класах пройшли тематичні батьківські збори.
Першочерговими завданнями роботи школи з батьками були:
- пропаганда педагогічних знань, що зумовлюють підвищення педагогічної грамотності батьків;
- допомога батькам в оволодінні системою вмінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома;
- упровадження форм роботи із сім’єю, які сприяють гуманізації взаємовідносин «педагоги – батьки – учні».
Безпека життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму
3 учнями школи систематично (двічі на місяць) проводились заплановані бесіди та інструктажі з безпеки життєдіяльності, а також перед канікулами, тривалими святковими днями та позаплановими заходами проводилися цільові та позапланові інструктажі. Кожен вчитель-предметник перед початком занять (у вересні та січні) проводив вступний і повторний інструктаж з безпеки життєдіяльності.
Перед осінніми, зимовими та літніми канікулами проводяться єдині уроки з безпеки життєдіяльності учнів, на яких вивчаються правила поведінки з безпеки життєдіяльності робляться відповідні записи до щоденників учнів та записи в класних журналах на сторінці «Бесіди щодо запобігання дитячого травматизму». Майже у кожному класі є куточки здоров’я для учнів і батьків.
Кожним учителем-предметником проводився інструктаж перед виконанням завдання лабораторної або практичної роботи, зміною видів діяльності на уроках трудового навчання, фізкультури, фізики, хімії, інформатики.
Своєчасно проводилися цільові інструктажі з дітьми перед виїздом за межі школи: екскурсії, спортивні змагання, олімпіади і фіксувалися в журналі реєстрації інструктажів учнів з безпеки життєдіяльності при проведенні позакласних заходів.
Класні керівники 1 – 11 класів двічі на місяць проводили профілактичні бесіди щодо запобігання дитячого травматизму. Питання щодо запобігання дитячого травматизму розглядалися на нарадах при директорові, засіданнях методичного об’єднання класних керівників; батьківських зборах.
Протягом року проводилися профілактичні бесіди з профілактики дитячого травматизму та попередження негативних явищ в учнівському середовищі.
Класні керівники проводили додаткові профілактичні бесіди з учнями про негативний вплив нікотину та вживання алкоголю, наркотичних речовин на організм людини.
Правове виховання
Правове виховання учнів здійснювалося в школі на уроках правознавства в 9, 10 класах, годинах громадянськості, бесідах, проведенні тижня правознавства.
З метою організації змістовного дозвілля учнів у позаурочний час, посилення профілактичної роботи протягом навчального року в школі працювали гуртки:
«Берегиня» - керівник Луковська Л. І., «Барви веселкові» - керівник Пономаренко Д. О., «Баскетбол» - керівник Таран М. М.
На кінець звітного періоду по школі учнів, які знаходиться на внутрішкільному обліку не було.
Адміністрацією школи та класними керівниками була проведена відповідна робота з батьками та учнями: відвідування сімей вдома, складання актів обстеження житлово-побутових умов сім’ї.
У школі є учні пільгового контингенту, це:
- діти, учасника АТО – 2 учні.
Для дітей цієї категорії протягом навчального року було організовано безкоштовне харчування.
Державно-громадське управління
Відповідно до Положення про загальноосвітню школу, Статуту школи педагогічна і батьківська громадськість брала активну участь в управлінні школою. Так найважливіші питання напрямків розвитку школи, планування її роботи виносяться на розгляд педагогічної ради, батьківського комітету, вирішуються всі поточні питання життя школи й роботи. На рівні кожного класу створені та діють батьківські комітети, що беруть участь в організації повсякденної роботи та навчально-виховного процесу. Організація ефективної роботи школи не можлива без діючого постійного зворотного зв’язку з батьками. Адміністрація школи, вчителі з увагою ставляться до всіх пропозицій і зауважень з боку батьків.
Налагоджена тісна співпраця з органами місцевого самоврядування.
Створення умов для забезпечення психічного та фізичного здоров’я учнів та педагогів
Проводилися заходи щодо корекції факторів негативного впливу учнівського середовища на формування здоров’я дитини:
- залучення учнів до роботи в шкільних гуртках та поза межами школи;
- рейд-огляд школи, медичний огляд, бесіди з профілактики та пропаганди здорового способу життя;
- тиждень з попередження травматизму і формування навичок здорового способу життя;
- проведення спортивних змагань (футбол, баскетбол, волейбол, шахи);
Профілактичне медичне обстеження
Рівень навчальних досягнень учнів у великій мірі залежить від їх стану здоров’я. Всі учні один раз на рік проходять медичний огляд. Обстеження учнів тривало протягом літніх канікул, вересня – жовтня у центральній районній лікарні у присутності батьків, з метою своєчасного розподілу їх на групи за станом здоров’я. На нарадах заслуховуються питання щодо зміцнення здоров’я дітей, у школі виконуються заходи щодо профілактики захворювань та оздоровлення учнів.
Протягом навчального року учні школи були забезпечені засобами невідкладної першої допомоги. Травмувань, які б спричинили довготривалу хворобу, не було. Усі учні призовного віку вчасно пройшли медичну комісію при центральній районній лікарні та військовому комісаріаті, дівчата 15-17 років в травні пройдуть медичну комісію при центральній районній лікарні.
Охоплення учнів харчуванням
У 2018/2019 навчальному році створені умови для організації харчування дітей.
Проводився облік учнів, які отримували безкоштовне харчування. Безкоштовним харчуванням було охоплено 31 учень 1 – 4 класів та 2 учні пільгової категорії, що становило 100 %. Серед учнів 5 – 11 класів харчування відбувалося за рахунок ПП «Могучий»
Реалізація програми «Обдарована молодь»
Одним з основних принципів роботи школи є розкриття в процесі навчання дитячої обдарованості. Упровадженню в життя цього принципу сприяє діяльність педагогів. Зміст роботи з обдарованими дітьми включає низку завдань, а саме: виявлення обдарованості дітей та максимальне сприяння їхньому розвитку.
У школі створені відповідні умови для розвитку творчої обдарованості учнів. Робота направлена на виконання програми «Обдаровані діти – надія України». Програмою передбачено розвиток творчих здібностей школярів, створення умов для стимуляції та самореалізації учнів. Зібрано нормативні документи, що регламентують роботу в цьому напрямку.
З метою розвитку інтелектуальних та творчих здібностей учнів щороку проводиться розробка варіативної частини навчального плану. Певна частина годин використовується для проведення додаткових індивідуальних занять за кожним предметом навчального плану. Учні брали участь у районних олімпіадах з базових дисциплін, конкурсі ім. П. Яцика, ім. Т. Шевченка, інтерактивних конкурсах «Колосок», «Кенгуру», «Соняшник», «Левеня».
Учні школи є переможцями районних спортивних, еколого-натуралістичних, туристсько-краєзнавчих конкурсів, конкурсів з декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.
Підсумки методичної роботи з педагогічними працівниками закладу
Протягом 2017/2018 навчального року методична робота школи була направлена на реалізацію проблеми школи : «Самореалізація та розвиток особистості учня та вчителя у соціокультурному просторі сільської школи».
Методична робота з педагогічними працівниками була спрямована на виконання Законів України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», «Про мови», «Про позашкільну освіту», виконання Державного стандарту освіти, на підвищення кваліфікації вчителів, що передбачає систематичну колективну та індивідуальну діяльність, яка спрямована на впровадження в практику досягнень науки і професійної майстерності, інноваційних педагогічних технологій, передового педагогічного досвіду. Зміст методичної роботи в школі та її організація відображені в розділі річного плану «Методичне забезпечення».
Методична робота з педагогічними кадрами організовується особистістно-орієнтовано на основі діагностичного методичного моніторингу з метою підвищення кваліфікаційного рівня вчителів та якості навчально-виховного процесу.
За останні роки адміністрація та педагогічний колектив можуть стверджувати, що в школі відбуваються зміни, серед яких варто відзначити:
- впровадження інноваційних технологій у навчально-виховному процесі;
- впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес;
- всебічне інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу;
- участь усіх учасників у реалізації завдань навчально-виховного процесу;
- моніторинг якості освітнього процесу (стартовий, проміжний, підсумковий);
У школі проводяться семінари, проблематика яких змінюється залежно від завдань поточного навчального року.
Члени педагогічного колективу школи є учасниками районних методичних заходів. Протягом 2018/2019 навчального року були створені необхідні умови для підвищення теоретичного професійного рівня вчителів на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Протягом 2019 року пройдуть курси підвищення кваліфікації 4 вчителя. Проходження курсів відбувається за встановленим графіком.
Для стимулювання творчого професійного росту вчителів широко використовується можливість атестації педагогічних кадрів. У 2019 році атестувалося 4 вчителя. Був затверджений графік проведення атестації педагогічних працівників школи та графік відкритих уроків та позакласних заходів. Протягом 2018/2019 навчального року вчителі, які атестувалися, проводили відкриті уроки, створювали власні портфоліо з досвіду роботи, виступили з доповідями на засіданнях шкільного рівня та педагогічній раді.
Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процесс
Інтеграція України у Європейський простір невід’ємно пов’язана з якістю національної освіти, її конкурентно-спроможністю. Одним із основних чинників підвищення якості знань школярів є упровадження в освітню практику педагогічних інновацій,інформаційно-комунікаційних технологій навчання,оновлення змісту усього навчально-виховного процесу відповідно до сучасних досягнень науки і техніки.
Учителі школи ефективно організовують навчально-виховний процес на основі оптимального використання можливостей комп’ютерної техніки, програмного забезпечення та мережі Інтернет. На жаль, кількість комп’ютерів у школі та не дозволяє в повній мірі використовувати ІКТ в освітній діяльності. Досягненням є те, що зараз маємо вільний доступ до мережі Інтернет і творчі вчителі під час уроків та виховних заходів використовують сучасні методи навчання: онлайн-тестування, відео уроки, займаються проектною діяльністю.
Упровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій визначено Національною доктриною розвитку освіти. В школі функціонує кабінет інформатики, кількість комп’ютерів складає 5 одиниць.
Протягом 2018/2019 навчального року продовжено діяльність працівників школи щодо підвищення рівня оволодіння навичками роботи з комп’ютером. Із цією метою на навчальний рік було заплановано роботу кабінету інформатики з урахуванням часу для індивідуальних занять учителів.
Робота бібліотеки
Виконуючи триєдину функцію: інформативну, просвітницьку і духовну – бібліотека школи проводила певну роботу. Крім підручників бібліотека забезпечує учнів програмною літературою для позакласного читання, а також літературою для тематичних переглядів, рефератів, доповідей. У бібліотеці оформлені тематичні художньо-ілюстративні виставки, папки, були проведені тематичні виставки до свят та значущих подій
Бібліотека систематично веде роботу щодо оформлення картотек, тематичних папок, документації, пов’язаної з інвентаризацією, списанням застарілої літератури, оформленням періодичних видань, одержанням підручників, видачею та збиранням їх у кінці навчального року.
У бібліотеці є відкритий доступ до художньої, науково – популярної літератури, газет, журналів, поновлюється постійна інформація про нові надходження підручників та методичної літератури для вчителів.
Школа тісно співпрацює з сільською бібліотекою.
Фінансово – господарська діяльність
З метою покращення умов функціонування закладу протягом навчального року проводилася цілеспрямована робота щодо залучення позабюджетних коштів.
Навчальний заклад приймає благодійну допомогу батьків учнів школи, спонсорів у вигляді матеріальних цінностей, будівельних матеріалів, а також виконання батьками ремонтних робіт: забезпечено нормальні умови функціонування всіх систем життєзабезпечення освітнього процесу та роботи школи.
Протягом року членами батьківського комітету було зібрано благочинні внески від батьків (станом на 15.05 сума становить 4705 грн.), які було витрачено на придбання миючих та дезинфікуючих засобів, матеріалів для проведення поточного ремонту та котельні, поїздки за запчастинами, організацію дитячого дозвілля.
Рішенням Мелітопольської РР виділені кошти на заміну вікон на суму 200.000 грн. ПП «Могучий» надало благочинну допомогу на заміну віконних блоків на сходах у сумі 24.000 грн. Рішенням сільської ради виділені кошти на заміну вхідних дверей на суму 14.634 грн. Триває процедура закупівлі класних дошок на суму 25.000 грн. та дверей на запасні виходи на суму 20.000 грн., за рахунок коштів сільської ради.
Компанією «Юг-телеком» надано послуги щодо постачання Інтернету. Придбано обладнання на суму 2.800 грн., за рахунок благодійних внесків працівників закладу прибдано роутери, частково оплачено ремонтні послуги. Триває процедура укладання договору між ВО МРДА та компанією «ЮГ-телеком» на щомісячну оплату послуг та обслуговування обладнання.
Проте багато ще є потреб фінансового характеру: необхідно замінити вікна у цокольному приміщенні та спортивній залі(а це приблизно 200000 грн.), дооблаштувати актову залу, потребують оновлення меблі майже кожного кабінету, технічні засоби навчання. Маємо необхідність в придбанні ноутбуків, комп’ютерів, створенні мультимедійного кабінету.
Самооцінка навчального закладу та завдання на 2019/2020 навчальний рік
На кінець навчального року в закладі здійснено самооцінювання роботи з метою об’єктивної самооцінки реалізації єдиної державної політики в галузі освіти й спрямоване на визначення ефективності роботи відповідно до державних стандартів, результативності навчально-виховного процесу, аналізу потенційних можливостей навчального закладу та ступеня їх реалізації. Об’єктивність само оцінювання роботи забезпечувалася всебічним аналізом якісних і кількісних показників діяльності.
У підсумковому оцінюванні освітньої діяльності навчального закладу рівень роботи школи визначається як задовільний.
Висновки за наслідками самоекспертизи закладено в подальшу роботу через стратегічні та пріоритетні напрямки роботи.
Таким чином, підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновки:
I. Показники успішності роботи школи за 2018/2019 навчальний рік є:
- Достатнє розв’язання завдань державного законодавства, дотримання нормативних документів МОН України, ДОНМС ОДА, ВО РДА;
- Системний підхід до планування й аналізу діяльності школи;
- У школі створено умови для безперервного підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, їх самоосвітньої діяльності, участі в інноваціях, творчих пошуках.
II. Проблеми, що залишаються для подальшої роботи:
- Необхідність будувати навчально-виховний процес так, щоб у ньому багато часу займало не пасивне сприймання навчальної інформації, а активна, самостійна, пошукова діяльність учнів, що сприяло б підвищенню навчальної мотивації учнів на компетентнісній основі на всіх ступенях навчання;
- Постійне впровадження інноваційних технологій у навчально-виховний процес;
- Зміцнення матеріально-технічної бази школи.